Witam
Cieszy mnie bardzo ze poruszasz taki temat. Widzę, że już elementarne podstawy posiadasz nt. inwestowania w fundusze. Bardzo dobrze, że dywersyfikujesz portfel bo to ogranicza ryzyko inwestycji.
Co do wariantów to wariant II jest najmniej ryzykowny, gdyż 40% portfela stanowią fundusze inwestujące w rynek pieniężny, którego stopa zwrotu jest na poziomie 4-5% rocznie.
W horyzoncie czasowym 5-7 lat nalezy przeważyć portfel funduszami akcyjnymi, gdyż osiąga on dobre wyniki w takim czasie, a lokalne zawirowania nie mają wpływu na długoterminową strategię inwestowania.
Wadą takiego portfela jest konieczność zapłacenia podatku od zysków kapitałowych po okresie inwestycji. Strata 19% wypracowanego zysku jednak boli. Istnieje oczywiscie produkt, który omija podatek Belki (od zysków kapitałowych) przy wypłacie środków na koniec inwestycji.
Jezeli udasz sie do doradcy finansowego do Expandera- zapytaj o produkt AXA z jednorazową wpłatą. JEst to produkt przeznaczony do inwestowania właśnie w takim okresie czasowym lub nawet dłuższym- do około 10 lat. Zaleta jest ominiecie podatku Belki przy transferach miedzy funduszami- cos w rodzaju parasola. Jest to produkt inwestycyjno ubezpieczeniowy, w którym nastepuje 100% inwestowania środków. Suma ubezpieczenia jest symboliczna, gdyz wynosi tylko 100zł, ale produkt opakowany jest pod nazwą polisy.
Inwestować w takim produkcie można w fundusze różnego rodzaju, ich wybór juz zależy od preferencji wpłacającego. Moim zdaniem przy takim horyzoncie czasowym mozna smiało co najmniej 50% ulokować w fundusze akcji. Reszta to fundusze stabilnego wzrostu i obligacji bądź rynku pienieżnego.
Korzyści są naprawde dość duże... |